הוראות שימוש בסנסולה

 

 

הסנסולה היא פיתוח חדשני של הקלימבה, כלי נגינה עממי ועתיק יומין שמקורו בדרום אפריקה. הקלימבה היא כלי בעל קלידי מתכת שאותם מרעידים בעזרת האצבעות, לרוב בעזרת האגודלים. הקלימבה קיימת באפריקה במגוון תצורות, שבהן רטט הקלידים מוגבר בדרכים שונות, למשל על גבי תיבת תהודה - כלי חלול כגון דלעת יבשה וכדומה.

הסנסולה עשויה ממסגרת עץ אליפטית שעליה מתוחה ממרנה - עור תוף הרוטט לצלילי הקלימבה המורכבת במרכזו. הרטט של הסנסולה מועבר מגוף העץ המחזיק את הקלידים אל הממברנה.

הודות לכיוון המיוחד והמדוייק של הסנסולה, שבו האוקטבות צמודות, ניתן בקלות להפיק מהסנסולה צלילים הרמוניים נעימים ורכים. הכיוון הבסיסי של הסנסולה הוא לסולם לה-מינור עם קלידים נוספים של סי ו- פה  ("לה מינור בסיסי"), אולם קיימים כיוונים נוספים ונפלאים.

סנסולה רנסנס

 

כיוון הסנסולה

בדרך כלל אין צורך לכוון את הסנסולה שברשותך. במידת הצורך, ניתן לכוון את הסנסולה בעזרת כלי הכיוון ובעזרת פטיש קל (50 גרם) ע"י הקשה על קצות הקלידים באופן שהקליד יידחף כך שחלקו הרוטט יגדל (הנמכת הצליל) או יקטן (הגבהת הצליל).
כדי להגיע לכיוון מדוייק מומלץ להשתמש במכוון כרומטי.
בעת כיוון הסנסולה אין לשחרר את הברגים המחזיקים את הקלידים.
ניתן לכוון את הסנסולה לכיוונים שונים כדי ליצור אוירה שונה! (אנו מציעים כ- 15 כיוונים חלופיים). להלן שתי הצעות לכיוונים חלופיים (1. לה מז'ור  2. לה מינור בתוספת רה, פה דיאז וסי):
.
הצעות לכיוון הסנסולה


בסרטון זה מודגם תהליך כיוון הסנסולה:

 

כללים לשימוש נכון בסנסולה

  1. החזק את הסנסולה בשתי ידייך והחלק את קצות האגודלים על קצות הקלידים, אחד-אחד או בו זמנית.
  2. ניתן ליצור אפקט תרטיט 'וואה-וואה' ע"י החזקת הסנסולה קרוב לגוף כלשהו (כגון ירכיו של המנגן, שולחן, גוף המטופל וכו') ואז הרחקתה והקרבתה לסירוגין ובעדינות כלפי אותו גוף תוך כדי ניגון או בזמן האויר (הזמן שבו הסנסולה ממשיכה להפיק צליל לאחר הפריטה עליה). האפקט עצמו ניתן לוריאציות (ע"י שינוי מרחק, זויות וכו') והוא כמובן משתנה בהתאם לאופי המשטח שכלפיו מבוצע האפקט.
  3. שמור על הסנסולה מפני לחות. קלידי הסנסולה אמנם עשויים פלדת אל-חלד, אך פלדת אל-חלד אינה חסינה לחלוטין בפני חלודה! (אלא, היא בעלת עמידות גבוהה יותר לחלודה מפלדה רגילה), לכן בתום כל שימוש בסנסולה יש לנגב היטב את קלידי הסנסולה במטלית רכה ויבשה (כדי להסיר את הלחות והמליחות שמקורן בזיעה). כמו כן, לחות אויר גבוהה עלולה לפגום באיכות הצליל של הסנסולה כיוון שמתיחות הממברנה נחלשת. עם זאת, אם רמת הלחות תשוב למצב נורמלי בתוך זמן סביר - מתיחות הממברנה תשוב לאיתנה.
  4. אל תחשוף את הסנסולה לחום או לקרני שמש ישירות. בפרט, אין להשאיר את הסנסולה ברכב בימים חמים (אף לא באריזתה).
  5. אל תקיש על הממברנה.
  6. אל תאפשר לילדים קטנים לגעת בסנסולה ללא השגחת מבוגר. הממברנה עלולה להיפגע בקלות ע"י חפצים חדים. הסנסולה עלולה להינזק כתוצאה מנפילה.
  7. השתמש באריזה המסופקת עם הסנסולה בעת העברת הסנסולה ממקום למקום או בעת אחסון הסנסולה לזמן ממושך. האריזה של הסנסולה נבנתה במיוחד כדי להפחית את העומס על הממברנה וכדי להגן על הסנסולה.
  8. בתום כל שימוש יש לנגב היטב את קלידי הסנסולה בעזרת מטלית רכה ויבשה (כדי להסיר את הלחות והמליחות שמקורן בעור האצבעות, אשר עלולות לגרום לקורוזיה).

סנסולה רנסנס

בעוד שהסנסולה בֵּייסיק היא בעלת ממברנה עדינה, הסנסולה רנסנס היא בעלת ממברנה איכותית יותר העשויה עור-תוף מתוצרת REMO (ארה"ב). זוהי ממברנה חזקה יותר ועמידה יותר בפני לחות ולכן שומרת על רמת מתיחות גבוהה גם תחת שינויים ברמת הלחות באויר. עם זאת, יש להגן על הקלידים מפני לחות.

כיוון שהממברנה של הסנסולה רנסנס היא חזקה יותר, היא עמידה יותר בפני פגיעות פיזיות ולכן היא מתאימה יותר לשימוש עם ילדים. עם זאת, יש לנהוג בה תמיד בזהירות הראויה כמו לכל כלי נגינה ובכל אופן בשימוש עם ילדים נדרשת השגחת מבוגר.

סנסולה דלוקס

הסנסולה דלוקס היא הפיתוח המתקדם ביותר של הסנסולה, שבוצע לאור דרישה מצד רבים ממשתמשי הסנסולה לכלי חזק ועמיד יותר מהדגמים האחרים, המפיק את אותם הצלילים העדינים והמדהימים של הסנסולה ובנוסף עם אפשרות לשנות את עצמת המתיחה של הממברנה.

לסנסולה דלוקס ממברנה חזקה ועמידה ביותר העשויה מעור עזים, ובנוסף יש בה מנגנון המאפשר לשנות את עצמת המתיחה של הממברנה. מנגנון זה מגדיל באופן ניכר את מרחב האפשרויות של הכלי.

בזכות הממברנה החזקה והעמידה של הסנסולה דלוקס, ובזכות המנגנון לכיוון המתיחה שלה, היא מתאימה ביותר לשימוש בבתי ספר למוסיקה כיוון שהיא מסירה את החשש שהיא תינזק בקלות וכיוון שהיא מאפשרת לבחון את צלילי הסנסולה ברמות שונות של מתיחת הממברנה. עם זאת, יש לנהוג בה תמיד בזהירות הראויה כמו לכל כלי נגינה ובכל אופן בשימוש עם ילדים נדרשת השגחת מבוגר.

השימוש בחומרים טבעיים מביא לכך שלכל סנסולה  דלוקס יש מראה ייחודי רק לה, המשתנה בהתאם לגווני פיסת העור ממנו עשויה הממברנה של אותה סנסולה ממש. הסנסולה  דלוקס מתאפיינת בצליל חם יותר ובה בעת היא חזקה ועמידה יותר מדגמי הסנסולה האחרים.

 

כיוון הממברנה

כיוון הממברנה נדרש רק במקרים מיוחדים. בצע זאת רק כאשר הדבר הכרחי, לדוגמא אם איכות הצליל נפגמה לאחר שימוש על פני תקופה ממושכת או כתוצאה מחשיפה רבה ללחות.
מתיחות-חסר בממברנה עלולה לגרום, לדוגמא, לצליל שגוי בתוים הנמוכים.

תהליך כיוון הממברנה

הנח את הסנסולה הפוכה לרוחב האריזה הפתוחה, באופן שמשקל הסנסולה אינו 'יושב' על הקלידים (ראה תמונה). הבחן במרווח הדק המקיף את הסנסולה בחלקה הפנימי, והמפריד בין המסגרת האליפטית התחתונה והעליונה.

  1. בעזרת מפתח ה'אלן' המצורף באריזה, סובב כל בורג ב- 1/8 סיבוב (45 מעלות) בכיוון השעון ועל פי סדר הברגים המופיע באיור. הקפד על סדר הברגים ועל מידת הסיבוב של כל בורג. וודא כי המרווח נותר אחיד לכל אורך המסגרת.
  2. בחן את הצליל המופק כעת. במידה ואינך מרוצה מהצליל, חזור לסעיף הקודם ובצע אותו שוב. במידה וכל הצלילים נקיים, תהליך הכיוון הסתיים.

זכור! העקרון המנחה הוא: כוון את הממברנה מעט ככל האפשר.

אופן סיבוב הברגים לצורך מתיחת הממברנה בסנסולה דלוקס
אופן הנחת סנסולה דלוקס לצורך מתיחת הממברנה

 

 

 

הניגון בסנסולה אינו דורש כל ידע או ניסיון מוסיקלי!
צלילי הסנסולה עמוקים ומתמשכים, ומשתלבים זה בזה בהרמוניה מושלמת.
הסנסולה היא פרי פיתוח של חברת HOKEMA גרמניה, היא מיוצרת בחברת HOKEMA בעבודת יד נקייה ומדוייקת ובעזרת חומרים איכותיים ביותר.